Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Aktualności 1 2 3

Konferencja "Wychodzę ze szpitala i co dalej?"

mając na uwadze fakt rosnącej liczby osób niesamodzielnych, z których większość pozostaje w domach pod opieką najbliższych, nieprzygotowanych do pełnienia roli opiekuna, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Fundacja „Razem zmieniamy świat” przystępują do realizacji Ogólnopolskiego projektu „Wychodzę ze szpitala i co dalej?”.

Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej

Liczba osób starszych i niesamodzielnych stale rośnie. Państwo nadal nie ma propozycji pomocy rodzinom, na które spada trudny obowiązek opieki. Od kilkunastu lat sytuację tę starają się zmienić profesjonaliści, którzy przyjeżdżają co roku we wrześniu na Międzynarodową Konferencję Opieki Długoterminowej.

Filmowy poradnik Damy Radę

Na podstawie poradnika "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu" nagraliśmy 18 filmów instruktażowych dla opiekunów. Udostępniliśmy je na stronie www.damy-rade.info oraz kanale You Tube.

Sprawianie komuś radości nie wymaga wiele a wiele znaczy. Drobny gest jest w statnie wiele zmienić.
Nie wstydź się powiedzieć o swoim problemie. Wokół Ciebie są ludzie o wielkich sercach.

O projekcie


Damy Radę to projekt edukacyjny, skierowanym do osób opiekujących się w domu swoimi bliskimi – przewlekle chorymi, starszymi, niepełnosprawnymi. Często rodziny te nie wiedzą, jak sobie poradzić w tej trudnej sytuacji i gdzie mogą szukać pomocy, której tak bardzo potrzebują.

Damy Radę to odpowiedź na wspomniane problemy. Poprzez edukację wspiera rodziny w codziennej opiece nad niesamodzielnymi bliskimi. 

Projekt Damy Radę obejmuje następujące elementy:
- bezpłatny poradnik "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu?",
- filmy instruktażowe nt. opieki nad osobą przewlekle chorą,
- strona internetowa www.damy-rade.info - tu można przeczytać elektroniczną wersję poradnika, zamówić drukowany egzemplarz, obejrzeć filmy instruktażowe,
- bezpłatne warsztaty dla rodzin.

poradnik damy rade

Poradnik gromadzi najważniejsze informacje i wskazówki przydatne w opiece nad przewlekle chorym w domu. Można znaleźć w nim odpowiedzi na pytania:
- jak przygotować się do opieki,
- jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby niesamodzielnej,
- jak pielęgnować ciało chorego, żeby uniknąć jednego z największych problemów osób długotrwale unieruchomionych, czyli odleżyn,

- jak postępować, żeby w tej trudnej sytuacji zadbać także o własne zdrowie,
- o jakich dokumentach należy pamiętać, żeby skorzystać z przysługujących świadczeń oraz uniknąć niepotrzebnych trudności w przypadku załatwiania spraw urzędowych.

Dla osób, które chciałyby poszerzać swoją wiedzę w sposób praktyczny, organizujemy bezpłatne warsztaty z udziałem ekspertów do spraw opieki nad osobami niesamodzielnymi. Podczas warsztatów opiekunowie uczą się m.in. prawidłowej pielęgnacji i toalety chorego, dobierania odpowiednich wyrobów chłonnych oraz poznają techniki profilaktyki przeciwodleżynowej. Uczestnictwo w warsztatach daje także możliwość indywidualnej konsultacji ze specjalistą na temat konkretnego problemu, z którym opiekun sobie nie radzi.

O terminach i miejscach warsztatów informujemy na bieżąco na stronie www.damy-rade.info

Obecnie około 700 tys. osób wymaga pomocy ze względu na niesamodzielność, występowanie chorób przewlekłych lub zaawansowany wiek. W 93% przypadków to rodzina – mniej lub bardziej dobrowolnie – zapewnia swoim bliskim opiekę we własnym zakresie. Jedynie w 4% przypadków opiekę zapewnia pomoc społeczna.

Rodziny często są zaskoczone nagłym pogorszeniem stanu zdrowia swoich bliskich – np. w wyniku udaru, wypadku – i nie wiedzą, co mają w danej sytuacji robić. Nie mają gdzie szukać pomocy, ponieważ w Polsce brakuje  kompleksowego systemu wsparcia dla takich osób. Opiekunowie postępują więc w sposób intuicyjny – nie zawsze właściwy. Czasami drobne zmiany potrafią znacznie poprawić komfort opieki, tylko trzeba wiedzieć, co należy zmienić.