Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Aktualności 1 2 3

Fundacja z projektem Damy Radę Liderem Ochrony Zdrowia

Miło nam poinformować, że Fundacja z projektem Damy Radę została Liderem Ochrony Zdrowia w kategorii Działalność na Rzecz Pacjenta.

Jeden procent

Rozpoczęliśmy zbieranie wniosków o dofinansowanie z tytułu odpisanego przez podatników 1% podatku na rzecz pracowników Grupy TZMO i ich rodzin, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Toruń Europejską Stolicą Opieki Długoterminowej 2017

Wydarzenie organizowane wspólnie przez E.D.E. i Fundację TZMO SA odbyło się w dniach 27-29 września 2017 roku w Toruniu. To już 20. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu a także 15. Kongres E.D.E.Blisko 1200 dyrektorów instytucji opieki długoterminowej, pracujących w obszarze opieki długoterminowej lub kierujących zespołem opiekunów poznało w Toruniu nowe trendy i rozwiązania oraz miało szansę spotkać się z ekspertami w tej dziedzinie. Była to wyjątkowa okazja by nawiązać nowe kontakty i wspólnie tworzyć przyszłość opieki długoterminowej.

Sprawianie komuś radości nie wymaga wiele a wiele znaczy. Drobny gest jest w statnie wiele zmienić.
Nie wstydź się powiedzieć o swoim problemie. Wokół Ciebie są ludzie o wielkich sercach.

O projekcie


Damy Radę to projekt edukacyjny, skierowanym do osób opiekujących się w domu swoimi bliskimi – przewlekle chorymi, starszymi, niepełnosprawnymi. Często rodziny te nie wiedzą, jak sobie poradzić w tej trudnej sytuacji i gdzie mogą szukać pomocy, której tak bardzo potrzebują.

Damy Radę to odpowiedź na wspomniane problemy. Poprzez edukację wspiera rodziny w codziennej opiece nad niesamodzielnymi bliskimi. 

Projekt Damy Radę obejmuje następujące elementy:
- bezpłatny poradnik "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu?",
- filmy instruktażowe nt. opieki nad osobą przewlekle chorą,
- strona internetowa www.damy-rade.info - tu można przeczytać elektroniczną wersję poradnika, zamówić drukowany egzemplarz, obejrzeć filmy instruktażowe,
- bezpłatne warsztaty dla rodzin.

poradnik damy rade

Poradnik gromadzi najważniejsze informacje i wskazówki przydatne w opiece nad przewlekle chorym w domu. Można znaleźć w nim odpowiedzi na pytania:
- jak przygotować się do opieki,
- jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby niesamodzielnej,
- jak pielęgnować ciało chorego, żeby uniknąć jednego z największych problemów osób długotrwale unieruchomionych, czyli odleżyn,

- jak postępować, żeby w tej trudnej sytuacji zadbać także o własne zdrowie,
- o jakich dokumentach należy pamiętać, żeby skorzystać z przysługujących świadczeń oraz uniknąć niepotrzebnych trudności w przypadku załatwiania spraw urzędowych.

Dla osób, które chciałyby poszerzać swoją wiedzę w sposób praktyczny, organizujemy bezpłatne warsztaty z udziałem ekspertów do spraw opieki nad osobami niesamodzielnymi. Podczas warsztatów opiekunowie uczą się m.in. prawidłowej pielęgnacji i toalety chorego, dobierania odpowiednich wyrobów chłonnych oraz poznają techniki profilaktyki przeciwodleżynowej. Uczestnictwo w warsztatach daje także możliwość indywidualnej konsultacji ze specjalistą na temat konkretnego problemu, z którym opiekun sobie nie radzi.

O terminach i miejscach warsztatów informujemy na bieżąco na stronie www.damy-rade.info

Obecnie około 700 tys. osób wymaga pomocy ze względu na niesamodzielność, występowanie chorób przewlekłych lub zaawansowany wiek. W 93% przypadków to rodzina – mniej lub bardziej dobrowolnie – zapewnia swoim bliskim opiekę we własnym zakresie. Jedynie w 4% przypadków opiekę zapewnia pomoc społeczna.

Rodziny często są zaskoczone nagłym pogorszeniem stanu zdrowia swoich bliskich – np. w wyniku udaru, wypadku – i nie wiedzą, co mają w danej sytuacji robić. Nie mają gdzie szukać pomocy, ponieważ w Polsce brakuje  kompleksowego systemu wsparcia dla takich osób. Opiekunowie postępują więc w sposób intuicyjny – nie zawsze właściwy. Czasami drobne zmiany potrafią znacznie poprawić komfort opieki, tylko trzeba wiedzieć, co należy zmienić.