Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Aktualności 1 2 3

Fundacja z projektem Damy Radę Liderem Ochrony Zdrowia

Miło nam poinformować, że Fundacja z projektem Damy Radę została Liderem Ochrony Zdrowia w kategorii Działalność na Rzecz Pacjenta.

Jeden procent

Rozpoczęliśmy zbieranie wniosków o dofinansowanie z tytułu odpisanego przez podatników 1% podatku na rzecz pracowników Grupy TZMO i ich rodzin, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Toruń Europejską Stolicą Opieki Długoterminowej 2017

Wydarzenie organizowane wspólnie przez E.D.E. i Fundację TZMO SA odbyło się w dniach 27-29 września 2017 roku w Toruniu. To już 20. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu a także 15. Kongres E.D.E.Blisko 1200 dyrektorów instytucji opieki długoterminowej, pracujących w obszarze opieki długoterminowej lub kierujących zespołem opiekunów poznało w Toruniu nowe trendy i rozwiązania oraz miało szansę spotkać się z ekspertami w tej dziedzinie. Była to wyjątkowa okazja by nawiązać nowe kontakty i wspólnie tworzyć przyszłość opieki długoterminowej.

Sprawianie komuś radości nie wymaga wiele a wiele znaczy. Drobny gest jest w statnie wiele zmienić.
Nie wstydź się powiedzieć o swoim problemie. Wokół Ciebie są ludzie o wielkich sercach.

Pierwsza pomoc - Tak! Potrafię!

Wydaje się to bardzo proste i oczywiste – trzeba reagować w sytuacjach zagrażających życiu drugiego człowieka. Każdy przytaknie i potwierdzi swoją gotowość do ratowania. Nie każdy jednak w chwili rzeczywistego zagrożenia będzie wiedział, co ma zrobić – od czego zacząć i czy w ogóle cokolwiek zaczynać, jak podejść, czego użyć, jak ocenić, co się mogło stać i sprawdzić funkcje życiowe, jak wzywać pomocy…

Na szczęście na własne oczy przekonałam się, że można się tego uczyć, i to od najmłodszych lat. Otóż pewnego popołudnia moja starsza córka (wtedy pierwszoklasistka), kazała natychmiast położyć się swojej młodszej siostrze na podłodze i rozkazała: „Zamknij oczy i nie ruszaj się!”. Kiedy (mimo oporów „ofiary”) tak się stało, skoczyła na siostrę, intensywnie nią potrząsnęła, z przerażeniem w oczach krzyknęła: „Nieprzytomna!”, po czym wyciągnęła z tornistra szkolnego tekturową atrapę telefonu i mrucząc pod nosem „jeden…, jeden…, dwa…” - wezwała pomoc.

To elementarz. Tak powinien zachować się absolutnie każdy. Bardzo się ucieszyłam widząc, na czym polegała odegrana przez moje dzieci scenka. Wiem, że będą uczyć się dalej, na czym polega pierwsza pomoc, bo nie pozwolę, aby tego nie umiały.

Projekt „Pierwsza pomoc - tak! Potrafię!” przygotowany przez Fundację ma w swym założeniu wspierać ideę uczenia się udzielania pierwszej pomocy. Inicjatywa ta polegać ma na wsparciu teoretycznych i praktycznych kursów oraz szkoleń realizowanych przez istniejące organizacje i instytucje zajmujące się ratownictwem medycznym. Akcje dotyczące uświadomienia istnienia tzw. łańcucha ratunkowego, inicjowane przez zakłady pracy, placówki oświatowe, firmy, związki, instytucje, a także osoby prywatne, mogą liczyć na pomoc naszego projektu. I nie chodzi tu o te wielkie, ogólnie popierane akcje, które poradzą sobie dzięki wsparciu wypracowanych już na przestrzeni lat sponsorów. Zależy nam bardziej na dotarciu do inicjatyw, które przy właściwym założeniu - nie posiadają odpowiednich do tego środków. Nasz projekt pomoże doprowadzić do realizacji przeprowadzenia szkolenia z pierwszej pomocy na odpowiednim poziomie – tak, aby ratowanie ludzkiego życia miało sens nadrzędny.

Dorota Piotrowska, Koordynator projektu „Pierwsza pomoc - tak! Potrafię!”

Projekty, które wspieramy:

Harcerski Klub Ratowniczy Skierniewice

Data wpisu 30-07-2016

Klub ze Skierniewic wspieramy materiałami opatrunkowymi w ziwązku z bardzo aktywną działalnością szkoleniową dla dzieci i młodzieży.

Poniżej kilka imprez organizowanych przez Klub. Gratulujemy i dziękujemy!

 • Warsztaty – 5 Gromada Zuchowa „Mrugające Gwiazdki”

15 stycznia 2016 odbyły się warsztaty dla zuchów. Podczas warsztatów uczyliśmy dzieciaki opatrywania złamań i krwotoków oraz postępowania w podstawowych przypadkach internistycznych jak: atak epilepsji, zakrztuszenia. W warsztatach wzięło udział 23 dzieci.

 • Przedszkole nr 4

19 lutego 2016 odbyły się warsztaty w Przedszkolu nr 4 w Skierniewicach. W warsztatach wzięło udział 101 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Warsztaty były niezwykłe pod tym względem, że dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy na swoich pluszowych misiach. Dzięki temu łatwiej było im przełamać bariery w opatrywaniu czy resucytacji. Podczas warsztatów przedszkolaki nauczyły się poprawnie wzywać pogotowie, opatrywać podstawowe urazy oraz podstaw resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Przedszkole nr4 (10).JPG  Przedszkole nr4 (11).JPG  Przedszkole nr4 (6).JPG

 • Trening 

20 lutego 2016 odbył się wspólny trening z OSP Skierniewice. Podczas zajęć odbyła się symulacja bójki kibiców z urazami typowymi dla sytuacji. Później odbyły się ćwiczenia w współpracy ze strażakami – unieruchamianie poszkodowanego z wykorzystaniem deski ortopedycznej oraz resuscytacja w zespole 2-3 osobowym z wykorzystaniem worka AMBU oraz Automtycznego Defibrylatora Zewnętrznego. W treningu wzięło udział 30 osób.

 • Warsztaty – Gromada Zuchowa „Latające Pszczółki”

4 marca 2016 odbyły się warsztaty dla zuchów. Podobnie jak w gromadzie „Mrugające Gwiazdki” zajęcia opierały się na nauce zakładania opatrunków oraz postępowania w podstawowych przypadkach internistycznych oraz nauka wzywania pogotowia. W warsztatach wzięło udział 12 dzieci.

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2016

Podczas Finały WOŚP 2016 przeprowadziliśmy warsztaty pierwszej pomocy dla chętnych mieszkańców Skierniewic. W zajęciach wzięło udział niecałe 8 osób. Wieczorem, wraz z OSP Skierniewice zorganizowaliśmy pokaz ratownictwa polegający na symulacji wypadku samochodowego z 4 poszkodowanymi. Wspólny pokaz usprawnił umiejętność współpracy między Ratownikami ZHP z HKR Skierniewice a Strażakami z OSP Skierniewice.

 • Warsztaty dla Nauczycieli z SP7 w Skierniewicach

Zajęcia dla nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Skierniewicach. Zajęcia odbyły się 21 grudnia 2015 roku. Podczas warsztatów nauczyciele zdobywali wiedze na temat urazów, przypadków internistycznych i jak sobie z nimi radzić. Oczywiście nie mogło zabraknąć nauki RKO z użyciem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego.

Związek Ratownictwa Medycznego z Gniezna

Data wpisu 30-06-2016

Gratulujemy wytrwałej pracy w szerzeniu wiedzy o pierwszej pomocy wśród dzieci!

Podziękowanie.jpgDSC03962.JPG    DSC04089.JPG

 X Ogólnopolski Konkursu „Ratujemy życie” w Bydgoszczy

Data wpisu 30-05-2016

21 maja 2016 r. na terenie Zespołu Szkół nr 22 w Bydgoszczy odbył się finał X ogólnopolskiego konkursu „Ratujemy życie”. Wzięło w nim udział 28 drużyn z całej Polski wyłonionych w ramach eliminacji. Uczestnicy zmagali się z resuscytacją dorosłego, dziecka oraz poszkodowanym z dusznościami, ciałem obcym w kończynie dolnej oraz złamaniem kończyny górnej. Z ramienia Fundacji ofiarowaliśmy materiały opatrunkowe na cele szkoleniowe dzieci i młodzieży w tej imprezie.

DSC_0064.JPG  DSC_0029.JPG  SAM_9649.JPG

Polish Medical Mission w Zambii

- wsparcie woluntariuszek z Polskiej Misji Medycznej w Zambiii w materiały opatrunkowe w celu podnoszenia jakości i świadomości opieki medycznej wśród mieszkańców

Data wpisu: 30-05-2015

Pismo otrzymane od Pani Eweliny Podolec - jednej z wolontariuszek:

Jesteśmy lekarkami stażystkami i w ramach Polskiej Misji Medycznej,
realizujemy projekty pomocy medycznej w krajach rozwijających się. W
najbliższym czasie planujemy realizację projektu w Zambii. Nasza praca
będzie polegać na świadczeniu podstawowej opieki zdrowotnej w miejscach
gdzie dostęp do lekarza jest ograniczony a w wielu przypadkach niemożliwy.
Zambia jest krajem o jednym z najwyższych współczynników zakażenia HIV,
często występują również powikłania tego zakażenia takie jak grzybica,
gruźlica.
Specyfika naszej pracy każe położyć ogromny nacisk na kwestie
bezpieczeństwa naszego i naszych pacjentów. Potrzebujemy dużej ilości
rękawiczek, materiałów opatrunkowych, zestawów do zabiegów „małej
chirurgii”.
Wiemy, że Państwa Firma bardzo chętnie włącza się w tego rodzaju
działalność charytatywną. Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o
wsparcie naszych działań. Zapewniamy, że środki przekazane na ten cel
przyczynią się do poprawy komfortu życia i zdrowia wśród Zambijczyków.

Z poważaniem
Ewelina Podolec

  

Ochotnicza Grupa Medyczna "Tacmed" z Białogardu

- wyposażenie Grupy w materiały opatrunkowe niezbędne do przeprowadzania szkoleń z pierwszej pomocy 

Data wpisu: 30-05-2015

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy pomóc w działaniach szkoleniowych młodych Ratowników z Białogardu (grupa zrzesza młodzież w wielu od 15 do 20 lat). Prosimy o więcej! :)


Harcerski Klub Ratowniczy z Torunia

- wyposażenie Klubu w materiały opatrunkowe niezbędne do przeprowadzania szkoleń z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży.

Data wpisu: 04-02-2015

Kursy pierwszej pomocy w ramach Afryka Regge Festival 30-31 stycznia 2015 w Toruniu, przeprowadzony przez instruktorów HKR wspartych przez Fundację TZMO.

Oto krótkie podsumowanie Pana Pawła Wantowskiego - instruktora z HKR odnośnie zasadności organizowania takich szkoleń w trakcie masowych imprez. Tym bardziej upewniamy się w celowości działań Fundacji w ramach programu "Pierwsza pomoc? Tak! Potrafię!".

Podczas tych kilku godzin w piątkowy i sobotni wieczór spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem. Ludzie jeszcze przed rozpoczęciem zabawy z chęcią podchodzili do ran i fantoma. Co ciekawe zdarzył się człowiek, który 2 dni wcześniej udzielał pomocy w wypadku samochodowym - w kilku słowach chciał przećwiczyć wszystko i jeszcze więcej. Nie spodziewaliśmy się zainteresowania po godzinie 22, ale i wtedy, gdy już się powoli zbieraliśmy do domu, podchodziły osoby, które chciałyby czegoś się nauczyć. Zdaniem uczestników pomysł jest jak najbardziej trafiony...


      

Data wpisu: 19-12-2014

Szkolenie przypominające z udzielania pierwszej pomocy dla członków Fundacji TZMO przeprowadzone przez Harcerski Klub Ratowniczy z Torunia.

W ramach 6-godzinnego kursu, który odbyliśmy na 3 popołudniowych spotkaniach na przełomie listopada i grudnia 2014 mogliśmy przypomnieć sobie i uzupełnić wiadomości z zasad udzielania pierwszej pomocy. Zadaliśmy mnóstwo pytań, np. Jak wysoko ustawić zagłówek samochodowy?, rozwialiśmy wiele wątpliwości. Uzupełniliśmy skład naszych apteczek samochodowych, a przede wszystkim dowiedzieliśmy się, gdzie one u nas w samochodach są ;) Każdy z nas jest również wyposażony w parę rękawiczek jednorazowych tak "na wszelki wypadek". Jesteśmy przygotowani, aby w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy a nie przejść obojętnie koło potrzebującego.

Jesteśmy pod wrażeniem całości zajęć. Jeszcze raz w imieniu wszystkich przeszkolonych BARDZO DZIĘKUJĘ Panu Pawłowi i całemu Zespołowi HKR za cierpliwość, zaangażowanie i chęć szerzenia tej pięknej idei.   

Poniżej mała fotorelacja z tych jakże realistycznych zajęć. Tu można znaleźć również plan naszego 6-godzinnego kursu a poniżej kopię dyplomu, który każdy z uczestników otrzymał.

        

  

Data wpisu: 25-11-2013

HKR przeszkoliło z pierwszej pomocy studentów, dzieci i młodzież z Torunia i okolic w ramach konferencji "Wieloapsektowość ruchu drogowego" organizowanej przez WSB Toruń i Straż Miejską w Toruniu.

Pan Paweł Wantowski - Prezes HKR Toruń tak komentuje konferencję:

Podczas konferencji uczestnicy bardzo chętnie brali udział w panelu praktycznym, gdzie mieli możliwość zapoznania się z jazdą pod wpływem alkoholu dzięki alkogoglom i grze rajdowej na konsoli podłączonej do projektora. Dodatkowo mieli możliwość przeprowadzenia resuscytacji niemowlęcia, dziecka oraz dorosłego i okazję do zapoznania ze sprzętem ratowniczym. Natomiast zgodnie z tym czego się spodziewaliśmy opatrywanie sztucznych ran w rękawiczkach, prawdziwymi środkami opatrunkowymi robiła bardzo duże wrażenie. Uzupełnienie wykładów panelem praktycznym znacząco podniosło atrakcyjność konferencji. Organizatorzy już planują przyszłoroczną edycję.

A oto podziękowania jakie dostaliśmy od HKR - bardzo dziękujemy! ;)

  

A oto i mała fotorelacja z warsztatów:

wsb_hkr_tzmo_ (1).jpg wsb_hkr_tzmo_ (5).jpg wsb_hkr_tzmo_.jpg

wsb_hkr_tzmo_ (2).jpg   wsb_hkr_tzmo_ (4).jpg

Szkolenia z pierwszej pomocy dla najmłodszych

- nauka przedszkolaków z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz wsparcie materiałami opatrunkowymi niezbędnymi do przeprowadzenia warsztatów

Data wpisu: 03-11-2014

Przedszkole "Promyczek" z Torunia zwróciło się do nas z prośbą o przeszkolenie 60 przedszkolaków z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście bardzo chętnie odpowiedzieliśmy na tą prośbę. Dzięki pomocy zaprzyjaźnionych z nami ratowników z Harcerskiego Klubu Ratowniczego z Torunia udało się zorganizować takie godzinne szkolenie.

Podczas warsztatów połączonych z zabawą osiągnięto najważniejsze cele:

A:

 • przedszkolak potrafi podać 2 powody dalszego pierwszej pomocy trzeba udzielać każdemu
 • przedszkolak opisze sytuacje, w której nie podejdzie do poszkodowanego – bo jest to niebezpieczne
 • przedszkolak udzieli pomocy krztuszącemu się rówieśnikowi i poinstruuje dorosłego jak ten ma pomagać osobie dorosłej
 • przedszkolak opisze sytuacje w której konieczne jest użycie rękawiczek ochronnych

B:

 • przedszkolak utrzyma drożność dróg oddechowych osoby dorosłej
 • przedszkolak oceni oddech i stwierdzi czy jest on prawidłowy

C:

 • przedszkolak zatamuje krwotok z kończyny wykorzystując opatrunki z apteczki pierwszej pomocy

112:

 • przedszkolak wymieni kolejno wszystkie pytania, które trzeba sobie zadać przed zadzwonieniem po służby ratunkowe
 • przedszkolak wezwie pomoc wykorzystując numer 112
 • przedszkolak zapewni sobie pomoc osoby dorosłej gdy zauważy zagrożenie życia lub zdrowia

Służby ratunkowe są na miejscu:

 • przedszkolak wie co to ICE (In Case of Emergency), poprosi rodziców o wypełnienie i schowanie w odpowiednim miejscu
 • przedszkolak nabierze większego zaufania do Ratowników
 • przedszkolak poda 1 powód dlaczego nie wolno przechodzić na czerwonym świetle lub poza pasami dla pieszych

W imieniu Fundacji, Przedszkola oraz samych dzieci dziękujemy członkom Harcerskiego Klubu Ratowniczego za okazaną pomoc, wiedzę i chęć szerzenia tak pięknej idei jaką jest nauka udzielania pierwszej pomocy. DZIĘKUJEMY!

Oto i krótka fotorelacja z warsztatów w przedszkolu oraz dyplom z podziękowaniami:

    

8 Szczep Drużyn Specjalnościowych 'Szemkel' z Białegostoku

- wyposażyliśmy apteczki pierwszej pomocy, które pomogły m.in. w:

 • nauce ratowania życia podczas przygotowywania się do zawodów PCK i symulacji medycznych przez grupę z I LO w Białymstoku (galeria)
 • zawodach pierwszej pomocy PCK na wszystkich trzech etapach - rejonowym, okręgowym i centralnym (galeria)
 • nauce pierwszej pomocy na zbiórkach harcerskich 8 Szczepu Drużyn Specjalnościowych oraz na dwutygodniowym obozie harcerskim, gdzie pierwszej pomocy uczyły się dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat
 • wyposażeniu apteczki 8 SDS, które były obecne na wszystkich cotygodniowych zbiórkach i śródrocznych wyjazdach w roku harcerskim 2011-2012

Data wpisu: 10-04-2013

Jak wspomina Drużynowy Pwd. Piotr Fiedorczuk:

(…) opatrzono m.in. jedną osobę, która niefortunnie obsługiwała się nożem - straciła z pół litra krwi i nie wiadomo, co by było, gdybyśmy nie mieli apteczki pod ręką - z opatrunkami od Fundacji ;)

7.JPG 8.JPG 9.JPG

dyplom 8 Szczepu Drużyn Specjalnościowych

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy Gimnazjum im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Bobolicach

- wyposażenie Drużyny w materiały opatrunkowe niezbędne do przeprowadzania szkoleń z pierwszej pomocy.

Data wpisu: 22-10-2013

Bardziej szczegółowo o całej inicjatywie Dryżyny pisze pan Jarek Bączkowski - opiekun MDP:

Jak już wspomniałem opiekuję się Młodzieżową Drużyną Pożarniczą przy moim gimnazjum. Moją pasją jest służenie pomocą i ratowanie poszkodowanych w przeróżniejszych sytuacjach. Swoją pasją oraz empatią na krzywdę drugiego człowieka zarażam moich podopiecznych młodych strażaków. Moja drużyna pożarnicza, już realizuje program pierwszej pomocy.

Przeprowadziłem zajęcia z zabezpieczania miejsca wypadku, pozycji bezpiecznej, sprawdzenia czynności oddechowych oraz zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, gdyż mamy fantoma. W dalszej kolejności mamy zaplanowane zajęcia związane ze złamaniami i wszelkiego rodzaju ranami. (...)

Wiem, że dobrze wyszkolona młodzież będzie służyła pomocą rówieśnikom i nie tylko np. w czasie zabaw wakacyjnych lub w przypadku zastania osoby potrzebującej pomocy.

Moja drużyna liczy 23 osoby. Zajęcia z pierwszej pomocy zaplanowane są do końca tego roku szkolnego około 20 godzin, a później realizowane będą zajęcia przypominające zwane scenkami sytuacyjnymi. W następnym roku zaplanowane są również tego typu szkolenia. (...)

Brawo Panie Jarku za pasję.

Fotorelacja z realizacji zajęć z pierwszej pomocy z użyciem materiałów dostarczonych przez Fundację TZMO:

DSC07742 (Large).JPG DSC07757 (Large).JPG DSC07760 (Large).JPG DSC07761 (Large).JPG DSC07766 (Large).JPG DSC07768 (Large).JPG DSC07777 (Large).JPG DSC07781 (Large).JPG

A oto podziękowania jakie dostaliśmy od Gimnazjum - bardzo dziękujemy! ;)

Przepiękne podziękowania od Gimnazjum

Data wpisu: 20-07-2013

Pan Jarek podzielił się również z nami zdjęciami z Obozu Szkoleniowo-Wypoczynkowego Członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z  terenu gminy Bobolice 1-5 lipca 2013. Odbyły się wówczas m.in. zawody strzeleckie, ćwiczenia pożarnicze czy bardzo ciekawe i pouczające manewry nocne, które wymagały umiejętności udzielania pierwszej pomocy w warunkach polowych.

Scenka dotyczyła  oddalenia się jednego członka MDP z miejsca obozu. Należało go odszukać w nocy  na terenie miasta i udzielić mu pierwszej pomocy. Manewry wypadły bardzo  realistycznie, gdyż młodzież została wsparta przez strażaków OSP Bobolice,  którzy również przyłączyli się do poszukiwań.

IMG_7333 (2) (Large).JPG IMG_7331 (2) (Large).JPG IMG_7342 (2) (Large).JPG IMG_7348 (2) (Large).JPG IMG_7367 (2) (Large).JPG

Co więcej działo się na obozie można zobaczyć na specjalnie przygotowanym filmiku:

https://www.dropbox.com/s/9exea2rjgsviol6/Film%20z%20obozu%20MDP%202013.wmv

Harcerska Grupa Ratownicza Starówka - Hufiec Wrocław

- zaopatrzenie harcerzy w materiały opatrunkowe, które są używane do pokazów i nauki udzielania pierwszej pomocy.

Data wpisu: 20-11-2012

Pan Sebastian Jeziorski z HGR Starówka tak opisuje założenia grupy:

W zakresie naszego projektu średnio rocznie realizujemy 15-20 przedsięwzięć związanych z nauką pierwszej pomocy i profilaktyką w tym zakresie. Do tego dochodzi kilka-kilkanaście zabezpieczeń medycznych, udziałów w konferencjach itp.

Sprawowaliśmy też nadzór merytoryczny nad olimpiadami pierwszej pomocy dla uczniów wrocławskich szkół. Realizowaliśmy pokaz działań ratowniczych podczas akcji profilaktycznej w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych oraz pokazy działań ratowniczych.

Więcej informacji o grupie

16 listopada 2012 we Wrocławiu na Odrze odbyły się widowiskowe ćwiczenia zorganizowane m.in. przez HGR Starówka, które i my wspieraliśmy materiałami do opatrywania poszkodowanych. Była to spektakularna akcja pokazowa odbicia porwanego statku.

Scenariusz był taki: Uzbrojony terrorysta uprowadził statek, którym po Odrze płynęli piłkarze  Brazylii.

Policjanci patrolujący Odrę zobaczyli dramatyczną sytuację na statku – na  pokładzie widzą napastnika z bronią. Czterech pasażerów chcąc się ratować wskakuje do wody.

Do akcji wkraczają policjanci, antyterroryści, strażacy, ratownicy medyczni,  nurkowie, WOPR i straż miejska. Akcja ratunkowa była prowadzona z powietrza,  wody i lądu. Tylko dzięki natychmiastowej reakcji wszystkich służb, piłkarze  zostali uratowani.

Fotorelacja od Pana Sebastiana:

Więcej o tym niesamowitym pokazie można poczytać:

www.wiadomosci.radiozet.pl

www.wiadomosci.radiozet.pl/Galerie

www.tuwroclaw.com - jak pięknie prezentują się nasze rękawiczki nitrylowe i bandaż ;)

"Huduma ya Kwanza". Wolontariat Pierwsza Pomoc i Edukacja Prozdrowotna dla mieszkańców Kiabakari i gminy Kukirango.

- wspieramy materiałami opatrunkowymi, a tym samym 2 polskie wolontariuszki w Tanzanii, które prowadzą naukę pierwszej pomocy dla tamtejszej ludności.

Data wpisu: 22-10-2013

Fragment listu, jaki otrzymaliśmy z Fundacji Kiabakari:

Kiabakari leży nad jeziorem Victorii w odległości 50 km od parku Serengeti. Od 20 lat Misję prowadzi tam katolicki ksiądz Wojciech Kościelniak z Krakowa. Przez wszystkie lata swojej pracy stara się pomagać miejscowej ludności we wszystkich możliwych dziedzinach życia. W 2008 roku, przy pomocy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wybudowaliśmy ośrodek zdrowia, który miesięcznie przyjmuje ok 800 pacjentów z samego Kiabakari oraz okolicznego Regionu Mara, łącznie ok 30 tys. mieszkańców. W ośrodku zdrowia pracuje personel medyczny oraz wolontariusze wysyłani z Polski i innych krajów Europy. Obecnie przygotowujemy się do realizacji półrocznego projektu, w ramach którego, planujemy na szeroką skalę prowadzić zajęcia z pierwszej pomocy w szkołach, przedszkolach oraz dla miejscowej ludności. Potrzeba jest ogromna, bo w sytuacji najmniejszych wypadków ludzie stają bezradni. (…)

Data wpisu: 11-10-2012

Bardzo ciekawy fragment z blogu wolontariuszki Agaty Stępnik, gdzie opisuje swoje przeżycia z pobytu w Tanzanii. To właśnie dlatego nasza misja, aby wspierać działania w Kiabakarii jest tak ważna.

Choć pracujemy w naprawdę dobrze wyposażonym ośrodku zdrowia to jednak daleko mu do standardów europejskich. Tutaj nikt nie uważa, że warto zakładać rękawiczki do każdego pacjenta i myć ręce po każdym pacjencie.

Pojęcie rękawiczek jednorazowych po prostu nie ma prawa bytu, zużycie całego bandaża na jedną osobę jest marnotrawstwem, a używanie wenflonu kilkakrotnie jest normą.

Dla mnie było to wszystko dość dużym szokiem, jednak w miarę szybko zrozumiałam, że jeśli nie będę oszczędzać np. bandaża na jednym pacjencie, to dla drugiego najprawdopodobniej zabraknie opatrunków…

Na terenie Centrum Edukacyjnego funkcjonuje przedszkole dla dzieci w 3 grupach wiekowych (starszaki, średniaki i maluchy) oraz szkoła podstawowa, a w niej pierwsza i druga klasa. W styczniu rozpoczną naukę dzieci w klasie trzeciej. Pozostałe klasy są stopniowo wykańczane.

Zdjęcia z Misji w Kiabakari. Autorem wszystkich zdjęć jest nasz misjonarz ks. Wojciech Kościelniak, który Misję prowadzi od 22 lat.


1.jpg2 - misja Kiabakari i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.jpg3.jpg6.JPG4.jpg5.jpg7.jpg8.jpg

Zdjęcia z Kiabakari z akcji szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, którą wspieramy:

radosne rozpakowywanie paczek w Kiabakari.jpgwyposażenie apteczek pierwszej pomocy 2.JPGwyposażenie apteczek pierwszej pomocy 1.JPGwolontariuszka Karolina Sondej przy rozpakowywaniu paczek.JPGszkolenie z udzielania pierwszej pomocy.JPG

Niespodzianka jaką przygotowano dla nas w Kiabakari - apteczki z materiałami opatrunkowymi przekazanymi przez Fundację:

Apteczka misji z logo FundacjiApteczki w liczbie mnogiejDumne wolontariuszki prezentują apteczki Wyposażenie ambulatorium

Data wpisu: 01-02-2013

Poniżej  relacja z ostatniej fazy szkoleń z pierwszej pomocy przez polskie  wolontariuszki. Projekt się zakończył, a my jesteśmy bardzo dumni, że  Fundacja TZMO brała udział w szerzeniu wiedzy o  pierwszej pomocy również poza granicami kraju. Teraz i w Tanzanii, w  razie potrzeby tanzańskie dzieci mogą powiedzieć: "Pierwsza pomoc - tak!  Potrafię!" ;)

W  grudniu wolontariuszki prowadziły zajęcia z pierwszej pomocy dla  dzieciaków :) Był również zorganizowany festiwal zdrowia i pierwszej  pomocy. I był to już w zasadzie ostatni akcent projektu. Z początkiem  roku wolontariuszki wróciły do Polski, do swojej pracy.

W  apteczki z Państwa logo, zostały  wyposażone wszystkie szkoły, które brały udział w szkoleniach, łącznie  13 szkół. Przeszkolono wszystkich nauczycieli oraz uczniów. W 12  szkołach jest po ok 500 uczniów :)

Teraz projekt będzie  kontynuowany ale już na miejscu w Tanzanii, przez miejscowych  nauczycieli, którzy stali się przez te pół roku specjalistami i będą  czuwać nad całością i wyposażeniem apteczek.

I krótka fotorelacja na koniec:

Pesonel ośrodka Bandaż Matofix ;) Rękawiczki nitrylowe też się podobały - nie tylko do ćwiczeń Uczniowie podczas ćwiczeń z pierwszej pomocy

Zajęcia z pierwszej pomocy w szkole Zajęcia z pierwszej pomocy w szkole

Zajęcia z pierwszej pomocy w szkole

NAVICULA - Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

- uzupełniamy apteczki pierwszej pomocy, ze składem przygotowanym specjalnie na szkolenia żeglarskie w zakresie udzielania pierwszej pomocy na wodzie (strona stowarzyszenia).

Data wpisu: 06-05-2012

Historia przekazana przez Prezesa Stowarzyszenia Navicula Pana Sławka Dylewskiego:


Kiedyś na żeglarskim obozie szkoleniowym mieliśmy dwóch pięciolatków, dzieci kadry. W sposób naturalny dzieci uczestniczyły w zajęciach z ratownictwa. Wakacje się skończyły, mały Wiktorek jest w przedszkolu. Podczas zabawy jeden z kolegów, biegnąc nie trafił w drzwi i mocno uderzył głową w ościeżnicę tracąc przytomność. Opiekunka zaczęła histerycznie płakać, a Wiktorek błyskawicznie ułożył kolegę w pozycji bocznej ustalonej i wrzasnął: "A teraz Ty dzwoń po lekarza". Pani natychmiast przestała płakać, powiedziała tylko "tak" i wykonała telefon. Elementem szkolenia dzieci było wydawanie krzykiem poleceń dorosłym, prośba zwykle nie jest uwzględniana. Przybyła ekipa pogotowia ratunkowego i już na wejściu zaczęła wychwalać opiekunkę za właściwe postępowanie. Chłopiec nadal był nieprzytomny z odruchem wymiotnym. Jakież było ich zdziwienie gdy usłyszeli: "Ja nie potrafię, to on (vide mały Wiktorek)”. Dla takich chwil warto to robić.

Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i posiadanie prawidłowo wyposażonej apteczki, to Pan Sławek podaje jeszcze jeden powód dlaczego warto - ułatwiający kontrolę drogową ;-)

Jadąc w tym roku w maju do mojego syna mieszkającego w Monachium zostałem  skontrolowany na jednym z parkingów przy autostradzie przez patrol Policji. Po  okazaniu dokumentów zostałem poproszony o okazanie apteczki pierwszej pomocy i  tzw. technicznej (bezpieczniki, żarówki itp.). Jeden z policjantów poprosił o  wjazd na stanowisko do kontroli stanu technicznego pojazdu. Gdy pokazałem swoją  apteczkę (walizka 30x50x80cm) zawierająca wszystko co można wymarzyć, z ambu i  zestawem rurek intubacyjnych, uśmiechnęli się szeroko, oddali dokumenty i  odstąpili od zaplanowanych dalszych czynności. Spytałem dlaczego. Starszy z  Policjantów powiedział, że skoro tak dbam o bezpieczeństwo to dalsza kontrola  jest bezcelowa.

Kilka wybranych zdjęć z „Warsztatów Ratowniczych dla Żeglarzy NAVI-SEC 2012”, które wspieraliśmy naszymi materiałami opatrunkowymi:

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 
5.JPG 6.JPG

Maltańska Służba Medyczna

- wspomaganie inicjatyw na rzecz szerzenia wiedzy o pierwszej pomocy. Między innymi nasze opatrunki służyły do nauki udzielania pomocy przedmedycznej podczas spotkania grupy wsparcia w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn.

Data wpisu: 22-01-2011

11.jpg 12.jpg